Enter your keyword

post

محدودیت های آموزش مجازی

محدودیت های آموزش مجازی

آموزش الکترونیکی یکی از تحولاتی است که توسط خود انسان در دنیای ما به وجود آمده است. آموزش الکترونیکی یا ال ام اس شیوه ای از یادگیری است که اصول آن براساس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و با به روز کردن منابع و محتوای خود می تواند نقش مهمی را در افزایش اطلاعات و کارایی افراد داشته باشد. عوامل بسیاری می تواند مانع از مدیریت منابع آموزش الکترونیکی شود که از جمله آن ها می توان به عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی و اجتماعی و … اشاره کرد. 

در نرم افزار آموزش مجازی LMS ، آموزش الکترونیکی e-learning شیوه ای از یادگیری است که اصول آن براساس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و با به روز کردن منابع و محتوای خود می تواند نقش مهمی را در افزایش اطلاعات و کارایی افراد داشته باشد. عوامل بسیاری می تواند مدیریت منابع موانع آموزش الکترونیکی شود که از جمله آن ها می توان به عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی و اجتماعی و … اشاره کرد. در این زمینه مهم ترین مشکل دانشجویان در دسترسی به منابع اطلاعاتی و نبودن کتابخانه ای است که از طریق آن بتوانند به اطلاعات جامع و به روز دست پیدا کنند و دانش خود را افزایش دهند.

همواره انتخاب یک نرم افزار یادگیری الکترونیکی خوب جهت بالا بردن کیفیت در یادگیری الکترونیکی و نیز برآورده کردن یادگیری الکترونیکی سریع مد نظر بوده است. اما همواره مسائل و موانع می توانند پیاده سازی و گسترش یادگیری الکترونیکی در مقطع آموزش عالی را با عدم موفقیت مواجه کنند.

 موانع و چالش های آموزش الکترونیکی چیست ؟

  1. برای راه اندازی هر پروژه ای موضوع اقتصاد بسیار پر اهمیت است.کمبود پشتیبانی مالی مناسب، از مهم ترین موانع مدیریت منابع آموزش الکترونیکی (e-learning) است.
  2. نبودن نرم افزارها و برنامه ریزی آموزشی مناسب از جمله مسائل عوامل آموزشی است.
  3. تهیه برنامه های آموزش الکترونیکی
  4. ضعف در طراحی منظم محتوای آموزشی (Educational Content)
  5. آموزش به دانشجویان در استفاده از رایانه
  6. تقسیم کار در سیستم آموزش الکترونیکی (e-learning System)
  7. عدم آموزش و تربیت نیروی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات و …
  8. امکان دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات با هزینه پایین (دسترسی به اینترنت و رایانه)، توانایی خانواده ها برای این که بتوانند تجهیزات الکترونیکی مناسب را برای دسترسی به اطلاعات فراهم کنند، کاهش هزینه های اولیه در دانشگاه ها، همکاری کردن بخش خصوصی در جهت سرمایه گذاری در زمینه آموزش الکترونیکی (e-learning) در آموزش عالی، ضعف در تامین هزینه هایی برای حفظ و نگهداری تجهیزات در دانشگاه ها و … نیز جز عوامل اقتصادی هستند.

بنابراین برای توسعه پیشنهاد می شود که دسترسی به پهنای باند مورد نیاز گسترش یابد تا استفاده از اینترنت و شبکه در آموزش الکترونیکی آسان شود. هم چنین پشتیبانی های مالی مناسب و اطلاع رسانی در مورد آموزش الکترونیکی در جهت افزایش اطمینان و اعتماد افراد و ارائه محتوای با کیفیت منجر به توسعه هر چه بیش تر آموزش الکترونیکی می شود.


موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

به طور کلی موانع در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی وجود دارند به شش دسته تقسیم می شوند:
۱.  عوامل فنی و تکنولوژیکی
۲.  عوامل اقتصادی
۳.  عوامل فرهنگی و اجتماعی
۴.  عوامل حقوقی و اداری
۵.  عوامل راهبردی
۶.  عوامل آموزش
هر یک از این عوامل از موانع موجود در مدیریت آموزش الکترونیکی به زیر مجموعه هایی تقسیم می شوند:


عامل فنی و تکنولوژیکی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

اکثر منابع و نرم افزار های e-learning که دارای استاندارد باشند به زبان انگلیسی هستند، ضعف در تولید نرم افزارهای e-learning در دانشگاه مجازی به زبان فارسی یکی از عوامل فنی به شمار می آید. از طرفی پایین بودن اطلاعات افراد در بهره گیری از فناوری اطلاعات نیز یکی دیگر از عوامل است.
پایین بودن سرعت اتصال اینترنت، ایجاد کتابخانه های الکترونیکی، ضعف در زیر ساخت های فناوری اطلاعات مثل رایانه و مخابرات، کم بودن نیروی کار متخصص در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این زمینه ذکر می شوند.
 

عوامل فرهنگی و اجتماعی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

اگر مردم در جامعه احساس کنند که مهارتی دارای اهمیت نیست بدون شک به سراغ آن نمی روند. این که مردم نیاز به طرح های سیستم نرم افزار آموزش مجازی LMS را احساس نکنند منجر به عدم پیشرفت آموزش الکترونیکی می شود.
برخی از کارفرمایان به کارایی فارغ التحصیلان آموزش الکترونیکی اطمینان ندارند و ازآن ها در شغل های مختلف استفاده نمی کنند.
تغییر فرهنگ و نگرش جامعه و افراد در استفاده از فناوری اطلاعات و رایانه و نظارت بر آموزش الکترونیکی از طرف مسئولین فرهنگی جامعه از دیگر موانع و چالش های آموزش الکترونیکی به شمار می روند.

عوامل حقوقی و اداری در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

در دنیای اینترنت همواره مشکلات امنیتی وجود دارد که ضعف امنیت الکترونیکی نیز بر مدیریت منابع اثرگذار است.
عدم وجود قانونی معین برای پشتیبانی از طرح هایی ابتکاری ارائه شده از سوی افراد و یا سازمان ها و عدم وجود حق مالکیت معنوی، منظور از حقوق مالکیت معنوی محترم شمردن پدید آورنده و حمایت از اثر اوست در این دسته قرار دارند.
 

عوامل راهبردی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

در این بخش تشخیص ندادن افرادی که دارای سطح بالای آموزشی در زمینه آموزش الکترونیکی هستند یکی از موانع مهم در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی به شمار می رود. هم چنین نبود برنامه ریزی های دقیق، ارائه نامناسب اولویت ها به افراد و نیز کمبود نیروی انسانی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات مشکلاتی را در پی دارد.

اشاره به این نکته ضروری به نظر می رسد که یادگیری الکترونیکی تکامل یافته نوعی از آموزش به نام “آموزش از راه دور” است که قدمتی طولانی دارد. کار گروه هایی که در مراکز و موسسات عملی و دانشگاهی مسئول انتخاب نرم افزار یادگیری الکترونیکی هستند همواره پارامترهای متعددی را مدنظر قرار می دهند از جمله کیفیت در یادگیری الکترونیکی  و یادگیری الکترونیکی سریع.


جامعه امروزی ما در حال رشد پیدا کردن در زمینه های گوناگونی است این تحول نه تنها در فناوری و ابزارها خلاصه نمی شود بلکه نحوه آموزش را نیز دچار تغییر کرده است. در دنیای امروزی افراد باید بتوانند اطلاعات، دانش و مهارت های لازم برای زندگی آسان و موفق را از طریق استفاده از منابع اطلاعاتی و ارتباطی متنوع به دست آورند. آموزش و یادگیری الکترونیکی یکی از تحولاتی است که توسط خود انسان در دنیای ما به وجود آمده است.

پدیدار شدن تکنولوژیهای جدید در حوزه ارتباطات و اطلاعات، سبب ظهور اصطلاحات و مفاهیم  جدیدی شده است. بطور مثال می توان به این مفاهیم اشاره کرد: تجارت الکترونیکی ، بانکداری الکترونیکی، کسب و کار الکترونیکی، نشر الکترونیکی، شهر الکترونیکی. از دیگر مفاهیم جدیدی که متعاقباً شکل گرفت اصطلاح  ” آموزش الکترونیکی یا یادگیری الکترونیکی”  می باشد که در حوزه تعلیم و تربیت مطرح شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد.

اشاره به این نکته ضروری به نظر می رسد که یادگیری الکترونیکی تکامل یافته نوعی از آموزش به نام “آموزش از راه دور” است که قدمتی طولانی دارد. کار گروه هایی که در مراکز و موسسات عملی و دانشگاهی مسئول انتخاب نرم افزار یادگیری الکترونیکی هستند همواره پارامترهای متعددی را مدنظر قرار می دهند از جمله کیفیت در یادگیری الکترونیکی  و یادگیری الکترونیکی سریع.


۸ مورد از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی که از مشارکت فراگیران آنلاین با محتوای آموزش الکترونیکی می شود

چه چیزهایی مانع مسیر موفقیت دانش آموزان آموزش آنلاین می باشد؟ آیا متوجه کاهش تدریجی مشارکت یادگیرنده های آنلاین شده اید؟ در این ادامه، ۸ مورد از موانع و چالش هایی که در آموزش الکترونیکی مانع مشارکت یادگیرنده ها با محتوای الکترونیکی می شود مطرح شده است و چگونگی غلبه بر آن ها نیز بررسی شده است.

در یک دنیای آموزش آنلاین ایده آل، برنامه های گسترده و بی نظیری برای هر شخصی وجود دارد. آن ها به هر ماژول یادگیری الکترونیکی و فعالیت یادگیری دسترسی دارند و ذاتا نسبت به آن ها انگیزه دارند. متاسفانه موانع مختلفی در برابر متخصصان حوزه eLearning وجود دارد. اما اگر بتوانیم ترکیب پیروزی را پیدا کنیم و از موانع عبور کنیم، خواهیم توانست تجربیات آموزش الکترونیک شگفت انگیزی را ارائه دهیم. در اینجا، به مهم ترین موانع آموزش الکترونیکی که مانع مشارکت دانش پذیر های آنلاین با محتواهای آموزش الکترونیکی می باشند می پردازیم و ۸ راهنمایی برای مواجهه با آن ها می گوییم.


اولین مورد از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی محدود بودن تجربه تکنولوژی فراگیران است

برخی از دانش پذیرهای آنلاین ممکن است در آمدن به سمت یادگیری الکترونیکی تردید کنند، زیرا آن ها تجربه کار زیاد با تکنولوژی را ندارند. آن ها شنیده اند که آموزش الکترونیکی تنها برای افراد با هوش و مهارت فنی بالا مناسب است. بنابراین، از آن اجتناب می کنند. این موضوع یکی از چالش برانگیزترین موانع آموزش آنلاین است که باید با آن مقابله کنید. دانش پذیران آنلاین باور کرده اند که برای مشارکت نیاز به مهارت های فنی پیشرفته دارند. با این حال، شما می توانید نگرانی های آن ها را با ارائه آموزش ها و راهنماهای آنلاین و پشتیبانی شخصی از تک تک آن ها کاهش دهید. یک نسخه نمایشی آنلاین ایجاد کنید که توضیح دهد چگونه به سیستم مدیریت یادگیری دسترسی پیدا کنند و چگونه از آن استفاده کنند. آن ها را به یک وبینار آموزش آنلاین جدید دعوت کنید. راز موفقیت این است که آن ها در محیط آموزش انلاین احساس کنند که در خانه هستند. یک کلام راحت باشند!


تجربیات بد گذشته یکی دیگر از موانع یادگیری آنلاین می باشد

همه تجربه یادگیری آنلاین را ندارند. به همین دلیل ممکن است از آن هراس داشته باشند. این به ویژه برای فراگیرانی که مجبور هستند دوره های آنلاین خسته کننده را قبول کنند صادق است. شما نمی توانید گذشته را پاک کنید، اما می توانید آن ها را برای برنامه آموزش الکترونیکی که در حال حاضر دارید هیجان زده کنید. روی مزایای آن در پیشرفت تاکید کنید و به آنها اطلاع دهید که در فروشگاه خود چه چیزی دارید. دانش پذیرهای آنلاینی که تجربه بدی در دوره های یادگیری آنلاین داشته اند دیگر به سورپرایز بیشتری نیاز ندارند و به اندازه کافی جبهه گیری منفی در مورد آن دارند. بنابراین، روشن کنید که یادگیری الکترونیکی چگونه روی زندگی آن ها تاثیر خواهد گذاشت و آن را بهبود خواهد بخشید. علاوه بر این، در جهت شناسایی مشکلات و نیازهایی که مخاطبان تان دارند، می توانید نظرسنجی ها و پرسشنامه هایی را انجام دهید. به عنوان مثال، مشکلاتی که در دیگر دوره های آموزش الکترونیکی با آن ها مواجه شده اند را بپرسید.


از دیگر موانع و چالش های آموزش الکترونیکی می توان عدم وجود انگیزه را عنوان کرد

احتمالا خودتان هم حدس می زنید که انگیزه در بالای این لیست قرار بگیرد. بی انگیزه بودن یکی از شایع ترین چالش هایی است که متخصصان آموزش آنلاین با آن رو به رو هستند. چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند به فقدان انگیزه دامن بزنند. اما یک راه حل وجود دارد که بتوانید دانش پذیران آنلاین خود درگیر کنید، به طوریکه به صورت فعال در فرآیند یادگیری مشارکت کنند: گیمیفیکیشن. اهدای مدال ها، گواهینامه ها، امتیازها و … به دانش آموزان آنلاین انگیزه لازم را می دهد تا برای رسیدن به نتایج مطلوب تلاش بیشتری بکنند. 


شناخت های شخصی از خود و ناباوری یکی دیگر از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی می باشد

متاسفانه، بعضی از فراگیران آنلاین شما ممکن است خودباوری نداشته باشند. برای مثال، ممکن است احساس کنند که مهارت و توانایی ثبت نام در دوره آموزش الکترونیکی را ندارند. این مانع از بهره مند شدن آن ها از دوره های یادگیری آنلاین می شود. یکی از بهترین راه های غلبه بر این نوع تفکرات و شناخت های شخصی، تشخیص و ارزیابی آنها است. برای واقف شدن بر باورهای دانش آموزان آنلاین از آن ها سوال بپرسید. چرا ممکن است در وهله اول از وجود این ملاحظات آگاه نباشند.


چالشی بودن بیش از حد مواد آموزش آنلاین نیز می تواند از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی محسوب شود

کلید ایجاد یک تجربه موثر در زمینه آموزش الکترونیکی، پیدا کردن یک تعادل کامل است. اگر مباحث خیلی آسان باشند، ممکن است دانش آموزان آنلاین خسته و غیر فعال شوند. اگر خیلی دشوار باشند، ممکن است ناامید شوند و از ادامه دادن منصرف شوند. به همین ترتیب، شما باید در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید و با ارزیابی هایی که از قبل انجام می دهید، سطح ایده آل برای چالشی بودن مباحث را پیدا کنید. هدف این است که آنها در طول دوره آموزش الکترونیکی یک احساس موفقیت دست دهد. همچنین می توانید اهداف بلندمدت را در جهت افزایش انگیزه به مراحل قابل کنترلی تقسیم کنید. فراگیران آنلاین فرصت این را دارند که بر پیشرفت خودشان نظارت داشته باشند و موفقیت های خود در این راه را جشن بگیرند.


پشتیبانی نامناسب

برخی از دانش آموزان آنلاین با دوره های آموزش الکترونیکی شما راحت هستند. آن ها به کمک اضافه ای نیاز ندارند و خودشان می توانند مراحل دوره آموزش الکترونیکی را اجرا کنند. اما در مقابل گروه دیگری هستند که در کل دوره به کمک مداوم نیاز دارند. آن ها ممکن است در استفاده از سیستم مدیریت یادگیری راحت نباشند یا اینکه موضوع مورد مطالعه به نظرشان دشوار باشد. صرف نظر از اینکه فراگیران جز کدام یک از این دو دسته باشند، آن ها همیشه باید به پشتیبانی دسترسی داشته باشند. فهرستی به آن ها ارائه دهید که شامل اطلاعات تماس و لینک منابع آنلاینی است که می توانند به درک آنها از مواد درس کمک کنند.


عدم مشارکت جمعی نیز از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی می باشد

از نظر برخی از افراد، آموزش مجازی با تنهایی و انزوا همراه است. آن ها می خواهند دانش خود را گسترش دهند، اما نمی خواهند این کار را تنهایی انجام دهند. به همین دلیل، شما باید یک انجمن یادگیری آنلاین فعال برای دوره آموزش الکترونیک خود ایجاد کنید. در رسانه های اجتماعی گروه ها و انجمن های آنلاین ایجاد کنید به طوری که فراگیران آنلاین بتوانند در آن سوالات خود را با هم دوره های خود مطرح کنند و در مورد آن ها به بحث و گفت و گو بپردازند. یک وب سایت یا وبلاگ آموزش الکترونیکی بسازید و در آن مقاله های مفید و محتواهای چند رسانه ای منتشر کنید. گزینه دیگری که همکاری های گروهی آنلاین را بهبود می دهد، امکان انجام تکالیف و حل مسائل به صورت گروهی است. انواع مختلف سیستم های آنلاین مدیریت پروژه وجود دارند که می تواند به آن ها در برقراری ارتباط، اشتراک گذاری اسناد و ارسال تکالیف کمک کند. وبینار های آموزش الکترونیکی یکی دیگر از راه های افزایش مشارکت مخاطبان و جلوگیری از احساس انزوا است.


یک دیگر از موانع و چالش های آموزش الکترونیکی، خسته کننده بودن دوره برای یاد گیرنده است

حل کردن این معضل یکی از بزرگترین تلاش های حرفه ی آموزش الکترونیکی است. هیچ دستور مخفی ای برای ایجاد یک دوره آموزش انلاین الهام بخش و جذاب وجود ندارد. اما بهترین را برای جلوگیری از خستگی، شناختن دانش آموزانتان است. برای شناسایی انتظارات، نیازها و اهداف آن ها، از نظرسنجی ها، مصاحبه ها و پیش آزمون ها استفاده کنید. از این بازخورد آموزش الکترونیکی برای ایجاد تجربه های آموزشی مرتبط و مناسب استفاده کنید. علاوه بر این، مسیرهای یادگیری شخصی را فراهم کنید که به فراگیران آنلاین اجازه انتخاب فعالیت هایی را که می خواهند در دوره آنلاین انجام دهند را می دهد.

No Comments

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.